Czy outsourcing pracowniczy się opłaca?

Od kilku lat maleje podaż wykwalifikowanych pracowników. Polskie przedsiębiorstwa walczą o pracowników, ponieważ posiadają braki kadrowe. Żeby wypełnić niedobory kadrowe, wiele przedsiębiorców inwestuje w outsourcing pracowniczy.

Fakty na temat outsourcingu pracowniczego

Rodzimi biznesmeni muszą zderzyć się z wysoką zmiennością na tle politycznym i społecznym. Chcąc pozyskać profesjonalnych pracowników warto skorzystać z outsourcingu pracowniczego. Działanie to umożliwia zdobycie siły roboczej, jednak bez potrzeby zatrudniania pracownika na etat. Wiele agencji pracy tymczasowej specjalizuje się szukaniem chętnych do outsourcingu pracowniczego. Jest to praktyczne rozwiązanie pod wieloma względami. Przedsiębiorstwo między innymi nie ponosi dodatkowych wydatków związanych z pracownikiem tymczasowym.

Opłaca wyłącznie stawki ustalone z agencją pracy. Znalezienie pracownika tymczasowego dzięki takiemu rozwiązaniu nie zajmuje cennego czasu kadrowych. Dodatkową zaletą korzystania z pracowników zewnętrznych jest opcja wynajęcia ich w czasie gdy naprawdę potrzebna jest pomoc przy realizacji jakiegoś projektu, co pozwoli na skuteczniejsze wykorzystanie zasobów ludzkich. Ponadto, outsourcing pracowniczy jest bardzo korzystny dla osób, które pragną dorobić sobie do pensji.

Outsourcing pracowniczy – wady

Mimo licznych zalet outsourcingu pracowniczego, warto pamiętać, że posiada on również wady. Jedną z nich jest to, iż pracownik z zewnątrz nie będzie znał zasad pasujących w przedsiębiorstwie. Dalekie mu będą misja i wartości prezentowane przez firmę. Dzięki przewadze zalet, outsourcing pracowniczy jest coraz bardziej powszechny. Szacuje się, że owa metoda zatrudnienia z każdym rokiem będzie się rozwijać.