Domki ogrodowe – Kilka wskazówek przed zakupem

Wielu właścicieli własnej działki zastanawia się nad domkami ogrodowymi. Co oznacza wejście ich posiadanie i jaki model wybrać, żeby mieć jak najwięcej korzyści z postawienia domku ogrodowego?

Zacznijmy od kosztów

Jeżeli już pojawi się decyzja na tak i zaczniemy przeglądać domki ogrodowe w poszukiwaniu tego wymarzonego, trzeba po pierwsze jasno określić, ile możemy za to zapłacić. U producentów możemy zakupić domki ogrodowe różnych rozmiarów i choć generalnie konstrukcje wykonane z części prefabrykowanych są raczej tanie, im większy metraż, tym więcej środków pochłonie budowa. Pomyślmy nad dostępnym budżetem i tym, czy będzie nas w dalszej kolejności stać na wyposażenie domku. Domki ogrodowe są dużo mniejsze i wyposażone w znacznie mniej funkcji, ale kiedy już wpadniemy na ten pomysł, powinniśmy zrobić jak najwięcej, by jak najlepiej je wyposażyć.

Co z odpowiednim miejscem?

To również poważny argument do przemyślenia, nim postawi się coś na świeżo zakupionej posesji. Wprawdzie domki ogrodowe są o wiele skromniejsze od rekreacyjnych, ale nawet na małej działce zajmą połowę miejsca. Odpowiedzmy sobie na pytanie: czy zmieścimy na działce domek ogrodowy i rabatki? A co z przestrzenią na stół i na grilla? Dobrze, że obecnie uda się skorzystać z pomocy specjalistów, którzy parają się aranżacją otoczenia, dlatego ten argument nie jest aż tak ważny jak sprawy pieniężne. Zwłaszcza w przypadku domków ogrodowych, zajmujących naprawdę niewielką powierzchnię i umożliwiają korzystanie z niego jak z altany.

Na co chcemy przeznaczyć domek ogrodowy?

Podejmując decyzję o kupnie domku do złożenia, powinno się zastanowić nad tym, jaką przypiszemy mu rolę. Mamy zróżnicowane odmiany domków ogrodowych i każdy z nich ma różne funkcje. Jedni wolą przeznaczyć swój domek na szopę, inni na przestrzeń wypoczynkową, kolejni stawiają małe konstrukcje z przeznaczeniem na zabawie dla dzieciaków. Idealne będą te projekty, które mają zwiększony metraż i mogą łączyć w sobie kilka funkcji, np. dziennej altany, w której nocą można się przespać. Wiele będzie uzależnione od sumy wydanej na domek.