Gdzie szukać porady prawnej?

O pomocy prawnika postanawiamy najczęściej, kiedy coś się zmienia w naszej sytuacji życiowej: ustalenia uprawnień spadkowych, rozwodu, ustalenia praw rodzicielskich czy rozdysponowania majątku. Jednakże często nie możemy podołać temu finansowo lub możemy mieć kłopot ze znalezieniem czasu. I co wówczas?

Do prawnika bez honorarium? To realne

Dzięki 1,5 tys. placówek darmowej obsługi prawnej w Polsce porady są możliwe do uzyskania dla licznych osób. Dzięki niej można skorzystać z wsparcia w sporządzeniu dokumentów, zaprezentowaniu przewidywanych rozwiązań przypadku prawnego, przekazaniu informacji o regulacjach kodeksowych dotyczących sytuacji klienta. Darmowa porada prawna nie przewiduje reprezentowania w sądzie w czasie rozprawy. Niestety, darmową opieką prawną nie są objęci wszyscy obywatele. Uprawnienia przysługują i obejmują osoby przed 26 i po 65 roku życia, ubogie, bezdomne, kombatanci, weterani, beneficjenci opieki społecznej, rodziny wielodzietne itp.

Da się też w sieci

Dzisiaj sporo spraw możemy załatwić przez Internet. Nie dotyczy to jedynie poradnika napisanego dla osób borykających się z jakimś problemem, ale o uzyskanie odpłatnej porady na dedykowanym portalu. W tym celu należy udostępnić skany pism, przedstawić sprawę i sformułować najważniejsze kwestie. Nie zastąpi to jednak spotkania na żywo.

Tradycyjne porady to gwarancja profesjonalizmu

Skuteczny i tradycyjny sposób otrzymania porady prawnej to po prostu znaleźć prawnika i sprawdzić jakość jego konsultacji w kancelarii. Powinniśmy znaleźć prawnika, który wykazuje się osiągnięciami w takim dziale prawa, którego blisko jest nasz problem np. prawo spadkowe, rodzinne itp. Łatwo będzie to sprawdzić używając tej co zawsze wyszukiwarki w sieci. Trzeba wpisać np. kancelaria prawna Łódź by  uzyskać kilka nazw praktyk – na tej liście będzie również doradca w naszej sprawie.

Do każdej konsultacji w kancelarii należy odpowiednio się przygotować. są w naszym zasięgu. Konieczne będą też dowody innego rodzaju np. fotografie, nagrania, maile, sms-y. Można także przed spotkaniem z prawnikiem sporządzić listę pytań jakie chcemy postawić, a podczas rozmowy ustalić jakie są możliwe drogi rozsądzenia sprawy i jakie przyniosą skutki.