Jaką rolę odgrywają dla człowieka przeciwutleniacze?

Czynniki przeciwoksydacyjne okazują się jednymi z najbardziej oczekiwanych i mocno odziałujących na ludzki organizm. Zjawisko utleniania okazuje się jednym z najważniejszych czynników starzenia się organizmów, a dodatkowo generuje rozwój wielu schorzeń. Kiedy oksydacja nieodmiennie jest groźna? Kiedy jej przeciwdziałać?

W oksydacji nie ma nic nienaturalnego

Utlenianie przebiega w życiu od początku istnienia świata i jest całkiem normalnym zjawiskiem. Umożliwia pozytywny dla organizmów proces regeneracji komórek, powstanie nowych zamiast już sfatygowanych. Dlatego nie możemy się obrażać na samo utlenianie. Bagaż niebezpieczeństw niestety pojawił się wraz z postępem i niezdrowym trybem życia większości osób. W czasie oksydacji pojawiają się wolne rodniki, czyli agresywne formy tlenu z właściwością zmiany struktury chemicznej innych atomów. Nerwowość, zanieczyszczenia środowiska, szybkie męczenie się, a także wzrastający poziom radiacji przyspiesza proces ponadnormatywne obecności wolnych rodników, które właśnie potęgują procesy starzenia się. Stąd jeszcze częściej potrzebujemy wsparcia związków, które spowalniają ich aktywność, czyli przeciwutleniaczy. Jednak także częściowo produkujemy samodzielnie ochronę przed utlenieniem. Które to przeciwutlniacze i czy możemy wesprzeć ich działanie?

Jak melatonina zaprasza nas do snu?

Co dobę produkujemy melatoninę – skuteczny antyoksydant. Odpowiada za to szyszynka, zaś substancja oddziałuje na przygotowanie fizjologiczne do spania. Za sprawą zakłóceń odpoczynku spowalnia się wydzielanie melatoniny. Przy takim braku nasz sen nie zachodzi w sposób naturalny, a ludzie pozbywają się skutecznej odnowy biologicznej.

Włókna mięśniowe i komórki nerwowe dużo zawdzięczają karnozynie

Karnozyna jest antyoksydantem z natury produkowanym w organizmie człowieka, a największą ilość odnotowuje się w okolicach o bardzo wysokim wydatkowaniu energetycznym, a więc np. w mózgu i włóknach mięśni. Jej stężenie spada wraz z obniżeniem się masy mięśniowej (szczególnie utratą włókien szybkokurczliwych), upływem czasu, poza tym jest to uzależnione od przynależności płciowej. Karnozynę można przyjmować profilaktycznie, jako dodatek, dla ochrony układu krwionośnego i wspomożenia regeneracji organizmu. Szczegóły uzyskasz wpisując w wyszukiwarkę słowa: suplementy Hubert Czerniak.

Uniwersalność glutationu sprawia, że to lider wśród antyoksydantów

Najpowszechniej produkowanym przeciwutlniaczem w królestwie roślin i zwierząt pozostaje glutation. Wytwarzają go wszystkie stworzenia tego typu, zaś jego aktywne działanie jest nie do przecenienia. Dużo są mu winne prawie wszystkie enzymy, nie wspominając o hormonach. Prawidłowy stan glutationu wpływa na żywotność immunologiczną, jak i odpowiada za transport składników odżywiających w organizmie i obniża stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Glutation można dostarczyć z pokarmem roślinnym, gdyż występuje go tam bardzo dużo.