Okulary czy soczewki

Największym obciachem wśród kolegów było jeszcze do niedawna posiadanie okularów. Oczywiście wiadomym jest, że nikt nie nosi och dla własnej przyjemności. Ale przede wszystkim z konieczności. Powodów dla których musimy zakładać okulary jest wiele. Zazwyczaj jednak wiąże się to z genetyką. Ktoś w rodzinie nosi okulary, a niestety my po tej mogliśmy odziedziczyć wadę wzroku. Okulary nie są niczym złym. Mają nam przecież pomóc w tym by lepiej widzieć i poprawiać naszą jakość życia. Nie ma się co buntować przeciwko nim. Korygując w odpowiedni sposób wadę wzroku możemy zatrzymać pogarszanie się widzenia. A czasami i nawet jesteśmy w stanie czasem – ale tylko w konkretnych przypadkach – wyeliminować całkowicie noszenie okularów.

Czasami nawet małe dzieci muszą nosić okulary. Są to kilkulatki z nadwzrocznością., którą w wielu wypadkach udaje się skorygować. Jeśli nikt w rodzinie nie ma wady wzroku, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko nie będzie musiało za kilka lat zakładać okularów. Jeśli jednak któryś z rodziców jest krótkowidzem, to jest praktycznie stuprocentowo pewne, że dziecko również będzie miało taką wadę. Dzieci szybciej przyzwyczajają się do noszenia okularków. Dla nich to po prostu druga skóra.
Nastolatki mogą już aktywnie decydować o tym, czy chcą nosić okulary, czy może soczewki. Oczywiście najlepiej jest, by tego rodzaju wybór był podyktowany przede wszystkim względami medycznymi. Warto iść więc do okulisty. On dobierze nie tylko odpowiednie soczewki, ale i również poleci płyn do soczewek i nauczy jak je zakładać czy zdejmować.

Pierwsze próby z noszeniem soczewek mogą być nieudane. Samo ich zakładanie należy do dosyć trudnych. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób nakładać je na oko, jak zdejmować, by nie uszkodzić ani soczewki, ani też oka, jak je przechowywać i wiele innych. Ponadto na rynku możemy znaleźć całą masę najróżniejszych soczewek. Mamy soczewki jednodniowe, tygodniowe, czy też miesięczne. Oczywiście najbardziej polecane są przede wszystkim soczewki jednodniowe. Każdego dnia zakładamy nową parę, co minimalizuje ryzyko wystąpienia zaczerwienienia oka, jego podrażnienia i oczywiście zwiększa jakość widzenia. Okazuje się również, że soczewek jednodniowych nie można nosić w nocy. Istnieje określona ilość godzin, w ciągu których możemy bez żadnego ryzyka nosić soczewki. Nie powinniśmy się z nimi kłaść spać. Ponadto nosząc soczewkę musimy zdawać sobie sprawę z tego, ze po jakimś czasie nasze oko zacznie wytwarzać błonkę, która pokryje soczewkę. Nie jest to oczywiście nic groźnego, ale warto na to zwracać szczególną uwagę.

Soczewki polecane są przede wszystkim osobom czynnie uprawiającym sport. Można zauważyć, że zarówno sportowcy, modelki czy też aktorzy noszą soczewki naprzemiennie z okularami. W ten sposób pozwalają oczom odpocząć od soczewek i jednocześnie mogą aktywnie spędzać czas. Niektórzy okuliści zalecają, by soczewki zdejmować zaraz po przyjściu do domu. Niektóre osoby zauważają również, że nosząc soczewki, wada ich wzroku się pogłębiła. Jest to częsta zależność. Chodzi o to, że soczewki zawsze są mocniejsze aniżeli szkła okularów. W okularach gałka oczna musi pracować, natomiast w soczewce jest zupełnie bierna.