Toksyczny związek – naprawiać czy zerwać?

Świadomość godności pozostaje największą zdobyczą ostatnich dekad. Przeważnie – ale nie wyłącznie – można zauważyć tę zmianę u kobiet. Nawet jeśli nękanie nie uderza tylko w płeć piękną, to raczej one wchodzą w role ofiar toksycznych związków. Na szczęście już daje się rozwiązać problem obronną ręką.

Może teraz obecnie już nie można łatwo stosować przemocy, jednak w wersji soft wciąż istnieje. Zmieniają się tylko jej wersje. Bywa że emocje przeradzają się w coś wręcz przeciwnego – wyzwiska czy inwektywy, kontrola, poniżanie i akty zazdrości nie są objawami miłości.

Dlaczego to powinno Cię niepokoić?

Na początku może się nam wydawać, że to nic takiego. Zaczyna się od aluzji w towarzystwie, co stawia Cię w niekorzystnym świetle i wprawia w kompleksy. Wszyscy mają dobrą zabawę, ty niekoniecznie, odczuwasz dyskomfort. Zazdrość nigdy nie jest właściwym przejawem miłości. Każdy potrzebuje troski i uwagi ze strony drugiej połówki, ale bez ograniczania kontaktów z osobami poza związkiem. Niebezpiecznym etapem bywają prześladowania. Zaglądanie do smartfona czy nawet śledzenie zdecydowanie są informacją o problemie.

Nie czekaj na pogłębianie konfliktów

Nie warto zaczynać od pogłębiania konfliktu. Być możliwe, że szczera rozmowa i przedstawienie Twojego stanowiska uświadomią mu, co jest problemem w waszym przypadku. Zdarza się nasza podświadomość zbytnio podkreśla , od czego chcemy uciec i myślmy nieracjonalnie. Stąd pierwszym krokiem zawsze będzie nazwanie rzeczy po imieniu. Podejdź do tego na chłodno. Kłótnia po kolejnym epizodzie niczego nie zmieni. Najlepiej zacząć za moment, gdy uda się trochę uspokoić.

W przypadku gdy rozmowy nie zmieniają relacji, warto zwrócić się do psychologa. To bezcenne gdy twój partner widzi potrzebę, odpowiada na twój odbiór, ale nie może się od tego powstrzymać. Psychoterapia wskaże, skąd się to bierze i jak z nimi sobie poradzić. Wiedz, że ta walka będzie długofalowa. Warto uzbroić się w cierpliwość. Spokojnie mów o problemach, zwracaj uwagę, próbuj pomóc.

Co wówczas, kiedy nic nie przyniesie poprawy?

Niestety, zdarzają się związki, których uratować się nie da. Wówczas pozostaje zdecydować się zakończenie relacji. Jak postąpić, gdy oprawca nie chce dać nam o sobie zapomnieć? Należy udać się do prawnika, który podejmie odpowiednie kroki. Szukając wsparcia, kieruj się opiniami. Po wpisaniu w przeglądarkę np. prawnik Kraków, koniecznie dodaj hasło „rozwód”. Koniecznie sprawdź opinie o wybranym specjaliście. Skuteczne Zerwanie z agresywnym byłym partnerem nie jest takie proste. Doświadczony fachowiec nie będzie się wahał, co robić, gdy sprawa trafi na wokandę. Pamiętaj, że w 100 procentach musisz ufać osobie, której przekażesz poufne, intymne dane i być może część swojej przyszłości.