Co mogą dać zawodnikom psycholodzy sportowi?

Okoliczności fizycznego współzawodnictwa się zmieniają, a przy okazji inne staje się podejście do sportu. W dzisiejszych czasach sądzi się, że istotne jest nie tylko dbanie o kondycję mięśni, lecz także ducha, a co za tym idzie, coraz popularniejsza jest psychologia sportu. Czy jest to jednak niezbędne dla sportowca?

Co daje zawodnikom (i nie tylko) psychologia sportu?

Psychologia sportu ma na celu wyjaśnianie oraz badanie psychicznych aspektów, które można odnaleźć w sporcie, ale w praktyce nie do końca o to chodzi. Psychologia sportu zajmuje się także tym, by poprzez trening mentalny poprawić wyniki sportowca i zmienić na lepsze funkcjonowanie człowieka uprawiającej sport. Warto zwrócić uwagę, że psychologia sportu nie jest potrzebna dopiero wówczas, gdy zawodnik przegra. Psycholog sportu, pracujący z wyczynowcem powinien potrafić nastawić go na taką sytuację, przez co w sytuacji słabego występu zawodowiec nie powinien się załamywać.

Na co można liczyć, słuchając psychologa sportowego?

Nie wolno dopuścić do utraty kondycji mentalnej atlety – stanie się wówczas niezdolny do wygrywania. Jeżeli ma słabą psychikę, prędzej czy później jego osiągnięcia także ulegną pomniejszeniu. Z tego powodu każdy poważnie myślący o sporcie zawodnik równie solidnie jak do ćwiczeń mięśni powinien przykładać się do poprawy sfery mentalnej. Powinno dać mu to ogromny ładunek optymizmu przed startem. Co więcej dobra kondycja mentalna da zawodnikowi moc, by podnieść się po porażce czy sprawi, że nie podda się rezygnacji, jeśli pojawi się kontuzja, lecz zaciśnie zęby, by na nowo zdobywać trofea. Za sprawą psychologii sportu w jego życiu wykształci się także właściwa piramida celów.

Czy pewność siebie zastępuje trening?

Czasami może wydawać się, że wiara w swoje siły jest w stanie liczyć się bardziej niż systematyczne treningi. Psychologia sportu mówi wyraźne „nie”! Psycholodzy sportowi mogą wesprzeć w podejściu do zawodów i przepracować możliwą porażkę, ale w żaden sposób nie ulepszą formy sportowca, jeśli ten zaniedba treningi. Żaden plan przygotowawczy nie uda się bez balansu pracy nad wydolnością organizmu i psychiką.