Czechy – atrakcyjny kierunek poszukiwania pracy

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej daje nam opcję zatrudnienia w pozostałych państwach europejskich bez jakichkolwiek barier i kłopotów formalnych. Często szukamy na drugim krańcu kontynentu, a niedaleko, w Czechach, wątłą niezgodność w porozumiewaniu się oraz wspólna mentalność budzi zwiększone zainteresowanie Polaków pragnących znaleźć opłacalne zatrudnienie. Skąd bierze się rosnąca fala atrakcyjności tego kierunku?

Praca w Czechach

Czechy określa wzrastająca koniunktura, ich lista wskaźników wyprzedza polską, a 2,5-proc. bezrobocie jest rekordowo małe. Polacy zarabiający w Czechach doceniają takie kwestie jak:

• przyjazne rozwiązania bytowe,

• mały wpływ biurokracji na życie prywatne i publiczne,

• podatki na niskim poziomie, bez skomplikowanych regulacji,

• a także światopogląd Czechów.

Jak prezentuje się życie w Czechach?

Wystarczy poobserwować posty internetowe zamieszczone przez wybierających możliwość pracy w Czechach – okazuje się, że budżety na codzienną egzystencję są niewspółmiernie niższe niż w Polsce. Tańsze zameldowanie, brak papierów do wypełniania, niesprawiający problemów urzędnicy i klimat pozytywnego myślenia to coś, co towarzyszy bytowaniu i pracy w Czechach.

Praca w Czechach – zarobki

Czeskie firmy zapewniają Polakom nie tylko bardzo dobre warunki pracy, ale i dobre wynagrodzenie oraz duży wachlarz benefitów (transport, opłacane posiłki, itp.). Z tego powodu przed podjęciem decyzji o pracy na obczyźnie powinno się sprawdzić w internecie dane o tym, co związane z warunkami pracy. Można przy okazji pozyskać dane o możliwych dochodach, warunkach, etapach rekrutacji, a także zebrać opinie na temat branż najlepszych do podjęcia pracy.

Czeskie pensje zależą od branży, popytu, a także wykształcenia i stażu pracownika. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to, ile otrzymuje się za pracę na południe od nas. Weźmy przykładowe ogłoszenie dla policjanta metropolitalnego (Straż Miejska) w Pradze – na dzień dobry będzie to 30 tys. koron plus sporo bonusów. Jeśli mikrofirma może osiągnąć przychód w okolicach 5000 zł, z tego po opłaceniu składek ZUS i podatków pozostaje kolejno:

• u nas – ok. 3060 zł,

• u nich – ok. 4200 zł.

Inny analogiczny przykład stanowią warunki zatrudnienia w sieci Lidl. Zgłaszając się do czeskiego Lidla uda się zyskać od 28 tys. koron (ponad 1000 euro) do nawet 38 tys. brutto (1500 euro) w większych miastach jak np. Praga.

Fabryki, logistyka, motoryzacja – to główne obszary zatrudniania gastarbeiterów znad Wisły. Przede wszystkim ten ostatni stoi w Czechach wysoko w hierarchii gospodarczej, toteż potrzeba tam sprawnych i posiadających uprawnienia pracowników – goście z Polski mają pod tym względem znakomitą opinię.