Gdzie poszukiwać rady w przypadku problemów w familii?

Każdemu zdarzają się oryginalne przeżycia a także czasem jest tak, że taki wyśniony życiowy wspólnik staje się potworą w ludzkim kształcie, czy pociecha, mimo najefektywniejszych starań, sprawia nam mocniejszy ucisk czaszki. Gdzie poszukiwać wskazówki w podobnych chwilach?

Pomoc od Niebieskiej Linii

Kluczowym czynem w naglących wydarzeniach zespolonych ze scenami domowymi musi być telefon na Niebieską Linię. Jest to Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na ogólnopolski telefon kontaktowy dla ofiar tyranii w familii to 800 12 00 02, zaś numer na ponadprzeciętny telefon zaufania to 116 123. Owe kluczowe kontakty przydadzą się, jak w familii przytrafi cokolwiek nieszczęsnego, czego nagminnie obawiamy się zdradzić. Wszak doświadczenie nadużywania siły, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym we własnym domu to traumatyczne przeżycie i często brak odwagi psychicznej, by zawiadomić organy ścigania, chociaż właśnie tu należy zawiadamiać o każdym wypadku przemocy.

Pomoc dla mężczyzn, którzy też padają ofiarą przemocy

Chociaż mowa o temacie, który jest często pomijany, zarówno przez media, jak i przez otoczenie, należy przypomnieć, że mężczyźni również staja się ofiarą agresji. Dla tych, których spotkała agresja wśród bliskich, też funkcjonuje Niebieska Linia; równość płci powinno dotyczyć każdej dziedziny rzeczywistości, w tym wsparcia przysługującego osobom doświadczającym przemocy, z tego powodu mężczyźni muszą dostawać taką samą pomoc jak kobiety. Istotne, by podczas zawiadomienia o przemocy, panowie czuli się bezpiecznie i nie mieli poczucia, że są lekceważeni czy niewarci uwagi, ponieważ zostali obiektem ataku.

Pomoc prawnika bez kosztów

Nie każdy wie, że od początku 2019 roku jest możliwość dotarcia do zupełnie darmowej porady u prawnika. Z tego powodu także mniej zamożni mieszkańcy otrzymają pomoc w sprawach, które wydają się dla nich nie do przejścia. Najlepiej przez okno wyszukiwarki zorientować się (wpisując np. pojęcie „prawo rodzinne łódź„), którzy prawnicy są fachowcami od prawa rodzinnego i przy okazji świadczą usługi w ramach programu bezpłatnej opieki adwokackiej. Gdy jednak martwimy się, że nie znajdziemy darmowej opieki prawnej, warto poszukać inaczej, np. w stosownych wydziałach jednostek samorządu terytorialnego.