Sposoby na problemy z oddechem podczas snu

Chrapanie to irytujący i niekiedy groźny problem wielu z nas. Poza nieprzyjemnym – bardziej dla otoczenia, niż dla samego chrapiącego – odgłosem chrapania może pojawić się bezdech senny leczenie którego jest walką z momentem przerwy w oddechu.

Bezdech senny – leczenie polega na podniesieniu poziomu ciśnienia w drogach oddechowych – to choroba dotykająca przedstawicieli obojga płci. Ten problem zaczyna się nocą, ale w dzień przynosi skutki w postaci lęków i depresji, poczucia senności oraz słabej pamięci i koncentracji. Cukrzyca, udar, zgon w czasie snu – to najczarniejszy scenariusz przebiegu schorzenia, jakim jest bezdech senny, leczenie jest w tym przypadku koniecznością.

Z kolei przyczynami bezdechu będą niekoniecznie takie aspekty, które zależą tylko i wyłącznie od zachowań chrapiącego. Do tych, na które nie ma się wpływu, należą zwiotczenie mięśni podniebienia lub krzywa przegroda nosowa, na te, którym można aktywnie przeciwdziałać, składają się picie alkoholu, palenie papierosów czy otyłość. Jakie leczenie stosuje się u chorych?

Bezdech senny – leczenie wymaga dokładnego rozpoznania. Wśród niezbędnych czynności prym wiodą specjalistyczne badania i pomiary oddychania w dłuższym czasie. Przy wsparciu terapii niezbędne jest urządzenie CPAP, inaczej „proteza tlenowa”. Urządzenie działa na zasadzie wprowadzania dodatkowego ciśnienia przy oddychaniu. Dla poprawy stanu przegrody nosowej, można wykonać zabieg chirurgiczny.

Na stronach internetowych pojawiły się różne środki niwelujące chrapanie, lecz specjaliści nie zalecają tych wyrobów medycznych, ponieważ przede wszystkim są one nieskuteczne, a w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne z przyczyn alergicznych. Zamiast nich we wskazaniach pojawiają się propozycje, by uwzględnić zmianę trybu życia i ograniczenie używek, by nie dopuścić do pojawienia się bezdechu sennego.