Co w przypadku niepełnosprawnych wchodzi w skład akcesoriów do łazienki?

Wnętrze z urządzeniami takim jak wanna czy WC dla niesprawnych ruchowo musi spełniać konkretne wymogi. Wśród nich zazwyczaj stosuje się poszerzone drzwi, zoptymalizowaną przestrzeń do manewrowania wózkiem, specjalne dostosowaną ubikację i umywalkę zamontowaną na odpowiedniej wysokości. zostają jeszcze specjalistyczne uchwyty i dodatkowe urządzenia, dzięki którym umożliwi się niepełnosprawnym korzystanie z łazienki czy WC z pełną swobodą.

Co tworzy najczęstsze doposażenie łazienki dla osób z ograniczeniami ruchu?

Oto elementarne rodzaje klasyfikowania wyposażenia pomieszczeń sanitarnych dla niepełnosprawnych:
• Typ układu – poręcze dla niepełnosprawnych proste, łukowe i kątowe, uzupełnione o siedziska do prysznica, siedziska i taborety łazienkowe
• Przekrój rur – 200-350 milimetrów.
• Tworzywo – stal nierdzewna, węglowa lub alternatywne tworzywa, np. aluminium
• Kolorystyka i wykończenie – stal szlachetna błyszcząca lub bez połysku, pokrywana farbą na biało lub rzadziej na pozostałe kolory

Duży wybór – poręcze dla niepełnosprawnych

Wśród poręczy dla osób niepełnosprawnych można wymienić:

Uchwyty proste

Do uzupełnienia rozmaitych rozwiązań, niskokosztowe uchwyty proste będą na pierwszym miejscu na liście z uchwytami dla niepełnosprawnych. To rozwiązanie stosuje się najszerzej przy wyposażaniu lokalu dla lokatorów wymagających specjalnych rozwiązań. Każda łazienka nadaje się do ich montażu – równie dobrze odnajdą się przy umywalce, wannie, kabinie prysznicowej czy obok toalety. Przeważnie takie poręcze dla niepełnosprawnych na długość liczą sobie pomiędzy 30 i 80 cm, a potem 160 cm z dodatkową podstawą. Kierunek instalacji prostych poręczy dla niepełnosprawnych jest obojętny – poziomo albo pionowo.

Poręcze łukowe

Określa je kątowy łuk do montażu między sąsiadującymi płaszczyznami. Na ścianie czy podłodze – poręcze łukowe można zamontować w obu miejscach. Tak naprawdę wszędzie można zainstalować łuk uchylny. To znakomite rozwiązanie w przypadku konieczności wykonywania manewrów na wózku. Dlatego montuje się je przy ubikacji. W przypadku gdy w jakimś miejscu zlokalizujemy słabszą konstrukcję ściany, należy w tym miejscu wstawić poręcze dla niepełnosprawnych łukowe uchylne. Dodanie do WC zapewnia możliwość uniesienia ramienia poręczy, dzięki czemu osoba na wózku otrzymuje zwiększone możliwości manewru.

Poręcze umywalkowe

Dla niepełnosprawnych instaluje się je zgodnie z nazwą przy punktach z wodą do mycia. Umieszcza się je po obu stronach zlewu, z tym że mają rozróżnienie na prawą i lewą stronę.

Poręcze kątowe

Cechują się ostrzejszym niż łukowe wygięciem pod kątem prostym lub rzadziej pod innymi kątami. Montuje się je w rozmaitej lokalizacji, w zależności od wymagań. Trzy z nich występują w w lewo- i prawostronnej odmianie: do WC, ścienno-podłogowe i wannowo-prysznicowe. Spis kończy poręcz prysznicowa z uniwersalnym montowaniem z lewej lub prawej odmianie.