Czym powinno wyróżnić się właściwie dopasowane prześcieradło?

Przeważnie decydujemy się na prześcieradło w swoim faworyzowanym kolorze i pasujące do wyglądu sypialni. Tymczasem wystarczy, że nie pomyślimy o doborze stosownych długości, szerokości i wysokości – w takim wypadku całość nie spełni pokładanych w nim oczekiwań.

Zwinięte prześcieradło często bywa przyczyną niemiłej niespodzianki. Gdy podczas nocy musimy je naciągać – to też nic przyjemnego. Obojętnie, czy jest za małe, czy za duże – podczas snu można odczuć problem. Powinno się postarać się o to przy zakupie – tylko wówczas możemy dobrać wymiar do łóżka.

Rozmiar prześcieradła a wielkość materaca

To przede wszystkim parametry materaca określają dobór prześcieradła. Szerokość i długość to podstawowe wartości, jakie musimy znaleźć na konkretnym produkcie. Takim sposobem da się zgrać materac i jego obleczenie. Przykładowo prześcieradło z gumką 160×200 cm oznacza wymiar materaca, mimo że ta odmiana bielizny różni się odrobinę in plus. Zrobione zostało na podany rozmiar, ale zwykle jest trochę powiększone. Prześcieradło z gumką ma podaną wysokość zakładu, czyli oznaczenie, na jaką grubość materaca można je założyć.

W przypadku klasycznego prześcieradła tej informacji zwykle nie ma, ale jego rozmiar też będzie wzbogacony o zakładkę. To jest liczbę centymetrów, dzięki którym można ukryć materiał w ramy łóżka. Mogą to być rozmaite ilości, dlatego jeśli ma się wysoki materac i prześcieradło powinno go obejmować, lepiej kupić egzemplarz o powiększonym rozmiarze. Jeżeli zbędna jest nadprogramowa ilość materiału, powinno się postawić na prześcieradło dobrane do realnych gabarytów materaca.

Prześcieradło frotte – opcja idealnie pod wymiar

Prześcieradła z gumką powinny ściśle przylegać do materaca. W tym wypadku wyzwaniem stanie się zarówno zamiar obleczenia za małego, jak i zbyt dużego okrycia. Model większy od materaca najpewniej się pozwija. W tym wypadku skutek okaże się raczej nieestetyczny. W wypadku gdy podano liczby, długość z szerokością powinny odpowiadać wielkości materaca. Zazwyczaj podaje się również trzeci wymiar, czyli wysokość brzegów. Jeśli niełatwo odszukać do niego idealne rozwiązanie, to można wykorzystać uniwersalne prześcieradło z gumką 160×200 cm, z nieco większym zakładem. Zbyt krótki zakład spowoduje wystawanie materiału spod krawędzi łóżka, a jeśli okaże się trochę większy, da się je naprężyć – rama zadziała jak rodzaj blokady.

We śnie spędzamy sporą część żywota, toteż powinno się zadbać o porządne dopasowanie prześcieradła z gumką czy bez niej. Nie jest to trudne – oprócz barw i jakości materiału trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na wymiary.