Może liczyć więzień, który rozpoczyna odsiadkę?

Gdy ktoś ląduje w więzieniu, powinien liczyć się z tym, że poza oczywistym odebraniem swobody, będzie zmuszony dać sobie radę ze zmianą otoczenia, dlatego że rozwiązania polskiego więziennictwa nie należą do najlepszych w zestawieniu z większością krajów europejskich.

Kontrola dla bezpieczeństwa

Bezpośrednio po przejściu przez próg miejsca odosobnienia, delikwent musi przejść dokładną kontrolę, by nie było żadnych wątpliwości, że nie ma przy sobie niczego, co niosłoby z sobą jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Sprawdzony więzień udaje się na rozmowę z tzw. wychowawcą bądź wychowawczynią, którzy przekazują osobie skazanej informacje na temat tego, co wolno, a czego nie wolno. Podstawowa zasada, jaką otrzymuje, brzmi: najistotniejsze musi być bezpieczeństwo i gdyby zdarzyło się coś złego, musi udać się z tym do strażnika. Jednak więźniowie często obawiają się zgłaszać poczucie zagrożenia, dlatego że łatwo narazić się na szykany i ogromne trudności w interakcji ze współwięźniami.

Prawa więźnia

Naturalnym jest, że osadzony może oczekiwać przestrzegania prawa. Choć wielu osobom wydaje się to niesprawiedliwe, zostawiają one furtkę dla skazanego do próby powrotu do poprzedniego życia po odbyciu kary, by nie trafić ponownie na ścieżkę kryminalnych procederów. Istotnym prawem jest prawo do poszerzania horyzontów umysłowych, kształcenia i wykonywania twórczości własnej, podobnie jak prawo do indywidualnych lub zbiorowych zajęć k-o i sportowych, a także dostęp do prasy, książek, radia i telewizji. Alternatywą jest całkowite odwrót więźnia od świata (w którym przecież kiedyś mógł funkcjonować), co później uniemożliwi jego ponowne przystosowanie do cywilizowanego życia, gdy będzie umieć tylko to, czego nauczy się za kratami i pozostanie mu jedynie powrót do celi.

Gdy nie przestrzega się praw więźnia…

Bardzo ważnym przywilejem więźnia jest prawo do komunikowania się z adwokatem. Po wprowadzeniu prostych słów do wyszukiwarki „adwokat łódź prawo karne” łatwo zaobserwować, ilu prawników zajmuje się prawem karnym i pracą na rzecz osadzonych. Nierzadko nawet bywa, że osoby odsiadujące wyrok w więzieniu straszą wezwaniem adwokata, gdy władze nie chcą spełnić ich wymagań, ale trudno wyobrazić sobie wykluczenie tego prawa – taka pomoc może uratować nawet ludzkie życie lub zdrowie.