Typy tkanin na ubrania

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, z jakiego surowca wykonane są ubrania, które kupujemy. Pragnąc zapobiec silnego pocenia jak również podrażnienia skóry, należy poznać się ze składem tkaniny. Zatem zanim dokonamy zakupu, należy spojrzeć na metkę.

Jakie są główne rodzaje tkanin?

Istnieją materiały naturalne, sztuczne oraz syntetyczne. Wśród ekologicznych możemy wymienić len, konopie, jedwab albo bawełnę.
Wiskoza oraz włókno bambusowe to dzianiny sztuczne. Ostatnią oraz najmniej korzystną dla naszego ciała kategorię stanowią włókna syntetyczne. Rozróżniamy tutaj m.in. poliester bądź nylon.

Najpopularniejsza tkanina

Producenci tkaninowi powszechnie oferują ubrania zrobione z tkanin mieszanych. Najlepiej noszą się ubrania bawełniane z minimalną domieszką poliestru czy wiskozy. Najlepiej, jeżeli wybierzemy te ubrania, w jakich ilość bawełny dominuje nad sztucznymi włóknami. Materiał taki posłuży przez kilka lat, jest przyjemny w noszeniu a dodatkowo nie zgniata się zbyt mocno.

Pośród najmodniejszych a dodatkowo najwygodniejszych można przytoczyć dzianinę dresową.
Dzianina taka to deklaracja wytrzymałości braku odkształceń np na łokciach i kolanach oraz doskonała przepuszczalność powietrza. Jest wprost doskonała na letnie i zimowe dni. Nagminnie dzianina dresowa to powiązanie wysokogatunkowej bawełny z małą domieszką włókien syntetycznych czy sztucznych. Występuje również rodzaj dzianiny dresowej, która jest wyłącznie bawełniana. Wtedy natomiast jest cięższa i sztywna, nieodporna na wypychanie. Dzianina dresowa to idealny materiał na bluzy, czapki czy odzież dla niemowląt.

Prócz dzianiny dresowej niesłychanie popularna jest odzież wykonana z bawełny z domieszką poliestru, elastanu, wełny z akrylem, bawełny z wełną, poliestru z wiskozą. Mieszaniny takie sprawdzają się najlepiej, bowiem ubrania zachowują swój wygląd, nie gniotą się jak w przypadku ubrań lnianych a dodatkowo nadzwyczaj ładnie się prezentują. Włókna ekologiczne powinny natomiast stanowić przeważającą większość nad sztucznymi oraz syntetycznymi.